Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz sportowy?

start / Aktualności / Aktualności

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz sportowy?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz sportowy?

Wyjazd „na szóstkę”, czyli jakie korzyści może przynieść dziecku udział w obozie sportowym?

 

Wyjazd na obóz sportowy może pozytywnie wpływać na cały proces nauczania oraz doskonalenia umiejętności sportowych początkującego zawodnika. Sprzyjać ma temu czas poświęcany na liczne treningi, zaangażowanie wykwalifikowanej kadry, przygotowanie bazy treningowej, służący integracji pozytywny klimat szkoleniowy. Jednocześnie należy wskazać, że korzyści wynikające z udziału w takich wyjazdach nie ograniczają się jedynie do obszaru sportu, ale poprzez specyfikę wydarzenia mogą dotyczyć również:

  1. Okazji do zdobywania nowych znajomości – przebywanie w grupie, integracja podczas wspólnych posiłków, prowadzenie przygotowań, rozmów, udział w treningach czy w grach i zabawach ruchowych sprzyja poznawaniu różnych osób, zawiązywaniu nowych przyjaźni, a także nauce budowania oraz podtrzymywania konstruktywnych kontaktów społecznych.
  2. Nauki radzenia sobie z trudnościami – podział obowiązków, jak i sama częstość interakcji z innymi (często nowopoznanymi) osobami, sprzyja nauce „radzenia sobie” w różnych sytuacjach, które mogą dotyczyć rozwiązywania konfliktów, wyznaczania własnych granic, utrzymywania czystości, wykazywania się odpowiedzialnością czy zarządzania finansami.
  3. Odkrywania swoich zasobów – w czasie wyjazdów młodzi zawodnicy muszą samodzielnie podejmować się różnych zadań oraz wykazywać się takimi cechami, jak odpowiedzialność, kreatywność, samodyscyplina lub decyzyjność. To z kolei wpływa na „odkrywanie” swoich – wcześniej często niedostrzeganych – mocnych stron, które mogą pomóc w osiąganiu przyszłych celów.
  4. Nauki radzenia sobie z porażkami – nie ma sportowca, który odnosiłby tylko zwycięstwa. Rozpoczęcie zajęć treningowych, w tym wzmożenie ich intensywności w czasie wyjazdów, we wczesnym wieku uczy, że nieskuteczność niektórych działań wymaga wyciągania wniosków, radzenia sobie z emocjami, analizy czy proszenia i korzystania z pomocy.
  5. Aktywnego spędzania czasu nabiera to szczególnego znaczenia, gdy przyjrzymy się powszechnej tendencji dotyczącej „siedzącego trybu życia”. Aktywność fizyczna rozwija nie tylko ciało, ale także umysł. Ponadto wskazuje się, że w programach obozów zawarte są także różnorodne zajęcia tematyczne, które mogą prowadzić do rozwoju nowych zainteresowań.
  6. Wprowadzania w życie zmian prozdrowotnych – cechą charakterystyczną dla wielu obozów sportowych (przygotowywanych dla dzieci i młodzieży) jest aktywność ukierunkowana na zapoznawanie się z zasadami zdrowego stylu życia, w tym prawidłowego odżywiana, higieny snu, zasad bezpieczeństwa oraz zachowań korekcyjnych.

KIEDY WARTO?

Na koniec warto zadać pytanie: „kiedy jest odpowiedni czas na samodzielny wyjazd mojego dziecka na obóz?”. Niestety odpowiedz nie jest już tutaj tak oczywista, ponieważ określona „gotowość’, jest aspektem bardzo zindywidualizowanym, zależącym od wielu różnych czynników. Dlatego najprostszą metodą dowiedzenia się tego czy dziecko jest przygotowane i ma chęć wzięcia udziału w swoim pierwszym wyjeździe sportowym jest po prostu niezobowiązująca rozmowa, w którą można włączyć pytania dotyczące między innymi jego obaw i oczekiwań. W przypadku obaw (przed nieznanym, dotyczących bezpieczeństwa i tęsknoty) można zachęcić do udziału w obozie razem ze znanymi już dziecku trenerami oraz kolegami i koleżankami. Jednocześnie warto wskazać na korzyści jakie mogą wypłynąć z takiego wyjazdu, który jest również doskonałą przygodą, czasem zabawy i wypoczynku.

Ofertę znajdziecie tutaj:

 

Z nami Twoje dziecko z pewnością spędzi wspaniałe wakacje i zdobędzie nowe umiejętności piłkarskie!

<< wstecz dalej >>

udostępnij