ROLA NAWODNIENIA W DIECIE PIŁKARZA

start / Aktualności / Aktualności

ROLA NAWODNIENIA W DIECIE PIŁKARZA

ROLA NAWODNIENIA W DIECIE PIŁKARZA

Wakacje rozpoczęły się już na dobre, a wraz z nimi upały. Każdy sportowiec powinien się odpowiednio nawadniać tak, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Najlepszym napojem dla dzieci jest oczywiście woda. Wśród jej najważniejszych funkcji należy wskazać

 

 • Każdy proces w organizmie przy jej udziale
  Doskonały rozpuszczalnik dla wielu składników
  Uczestniczy w transporcie substancji odżywczych
  Wspomaga właściwe działanie enzymów
  Bierze udział w transporcie witamin
  Niezbędna do procesów termoregulacji

Zapotrzebowanie na wodę jest bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób wraz z rozwojem i wzrostem rośnie zapotrzebowanie na wodę. Niezwykle ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów nie tylko w trakcie wysiłku, ale również w ciągu całego dnia. Dane zawarte w poniższej tabeli zawierają rekomendacje dla osób o bardzo umiarkowanej aktywności fizycznej. Młodzi sportowcy po 10 roku życia mają zdecydowanie zwiększone zapotrzebowanie, które jeszcze wzrasta w upalne dni. Istotne w przyjmowaniu płynów jest również czas trwania wysiłku i jego intensywność.

 

Zróżnicowanie zapotrzebowania

EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

(bardzo umiarkowana aktywność)

 

 • Grupa
 • Wiek
 • Normy spożycia ml/dobę
 • Dzieci
 • 2-3
 • 1300

 • 4-8
 • 1600
 • Chłopcy
 • 9-13
 • 2100

 • >13 lat i mężczyźni
 • 2500
 • Dziewczęta
 • 9-13
 • 1900

 • >13 lat i kobiety
 • 2500

 

Warto zwrócić uwagę, że płyny nie są dostarczane tylko w postaci wody, ale pochodzą również z:

Pokarmu (głównie roślinnego 500-600ml)
Z przemian metabolicznych (100-200ml)
Składniki diety (napoje niesłodzone)
Składniki napoje słodzone (nektary, soki warzywno-owocowe)
Mleko i napoje mleczne
Zupy i przeciery
Wszystkie te rzeczy należy uwzględnić w dobowym bilansie.

 

Najczęstsze pytania dotyczące wody:

1. Kiedy i jak należy pić

W przypadku braku odpowiedniego nawodnienia przed zajęciami treningowymi, spadną nasze parametry wydolnościowe, a szanse na zwycięstwo maleją. W kwestii nawodnienia lepiej zdecydowanie zapobiegać niż leczyć, dlatego przed treningiem każdy zawodnik powinien przygotować swój organizm do ćwiczeń wypijając 400-600ml na 1,5-2h przed ćwiczeniami.

2. Jak się nawadniać podczas ćwiczeń

Wraz z rozpoczęciem treningu zaczynamy tracić płyny z organizmu, dlatego uzupełnianie płynów musi odbywać się regularnie. Pić należy tyle, na ile ma się ochotę 150-250ml, co 15-20 minut.

3. Ile należy wypić po treningu

Żeby dobrze sprawdzić ile straciliśmy wody, warto byłoby się zważyć przed i po zajęciach treningowych. Taki zabieg może dać nam pewien obraz utraconych płynów z organizmu. Nie zawsze mamy taką możliwość, w związku z tym po treningu powinniśmy zaspokoić nasze pragnienie i wypić dodatkowe ilość w postaci 1-2 szklanek.

4. Czy warto pić wodę z cytryną na czczo?

Wyrobienie sobie nawyku picia wody, choć zajmuje trochę czasu jest bardzo dobrym pomysłem. Nasz organizm po przebudzeniu posiada deficyty w nawodnieniu, a szklanka wody z cytryną działa odkwaszająco i oczyszczająco.Warto zaznaczyć, że kluczowym składnikiem jest woda, a nie cytryna, jak również to, że lepiej wcisnąć sok z cytryny niż wkroić jeden plasterek. Systematyka spożywanie przez kilka tygodni może dać dobre efekty natomiast w żaden sposób szklanka wody z cytryną nie powinna zastępować porannego posiłku.

5. Jaka woda dla dzieci?

Najbardziej powszechny podział to wody źródlane i mineralne. Wody źródlane zawierają niewiele składników mineralnych, nadają się do spożywania przez dzieci oraz dla osób starszych. Śmiało można na nich przygotowywać napoje, używać do gotowania, gdyż nie zmieniają one smaku potraw. Wody mineralne możemy podzielić ze względu na zawartość poszczególnych składników mineralnych, te które zawierają ich ponad 1500mg/l można nazwać wysoko zmineralizowanymi. Takie wody nie powinny być spożywane przez dzieci w zbyt dużych ilościach, gdyż nadmierne spożycie może spowodować do zbyt dużego dostarczenia składników mineralnych. Dobrym momentem na spożycie takiej wody będzie tzw. okres około treningowy - przed treningiem, w trakcie lub po zakończeniu. Podobnie jest w przypadku wody gazowanej, która jest wskazana, ale po wysiłku, gdyż w trakcie treningu zdecydowanie gorzej gasi pragnienie i może powodować wzdęcia.

 

 

ZAPAMIĘTAJ:

Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów
Naucz się obserwować objawy odwodnienia - pogorszona wydolność, drażliwość, senność, pogorszony apetyt, wzrost temperatury ciała to sygnały, których nie można lekceważyć
Kupując wodę sprawdzaj skład i zawartość składników mineralnych.
W trakcie upałów urozmaicaj swoje napoje do wody dodawaj świeże owoce, spróbuj przygotować samodzielnie lemoniady na bazie świeżych sezonowych owoców.
Bibliografia:

Justyna Mizera, Krzysztof Mizera - "Żywienie Młodego Sportowca - co jeść aby zostać mistrzem"

Anita Bean - "Żywienie w sporcie"

<< wstecz dalej >>

udostępnij